Kas Eesti avalik sektor peaks juhtimist õppima?

Guatemala ja Paraguai on läbi teinud erilise treeningu “Muutus algab minust”, kus piltlikult öeldes kogu riigi liidrite ladvik õpib paremini juhtima. Kas ka Eesti avalik sektor peaks juhtimist õppima – ja nendega koos kogu Eesti erasektor?

2016. aasta jaanuaris lendas oma kulu ja kirjadega Paraguaisse nädalaks kohale enam kui 250 juhtimistreenerit (coach’i) üle maailma, et tunnustatud juhtimiseksperdi ja autori John C. Maxwelli metoodika järgi muuta juhtimiskultuuri kogu Paraguais – ministeeriumites, koolides, eraettevõtetes, kirikutes, organisatsioonides jm. Ainsa eestlasena võttis sellest osa ka Vallo Arumäe.

Nimelt sõlmisid Paraguai president ja John Maxwell Co.  kokkuleppe, et seal viiakse läbi suurejooneline programm, mis aitab tõsta juhtimistaset kogu riigis ning mille käigus saavad õpetust enam kui 20 000 liidrit. Eeskujuks oli sarnane programm, mille John Maxwell Team viis mõned aastad tagasi edukalt läbi Guatemalas. Läbirääkimised sellise programmi läbiviimiseks on juhtimisgurul käsil veel 21 erineva riigi valitsusega.

Enne seda suurt koolitusaktsiooni viidi Paraguais läbi põhjalik uuring, milliseid väärtusi seal riigis tähtsaimaks peetakse. Kohale lennanud vabatahtlikud coach’id treenisid nädala jooksul tuhandeid inimesi juhendama ümarlaua gruppe, mis keskendusid 10 olulisele väärtusele ja 6 ettekavatsetud elamise põhimõttele (viimane põhineb raamatul “Intentional Living”).

Aga see ei ole ühekordne aktsioon – et treenerid käisid korraks Paraguais, ja homme on kõik unustatud, igapäevane elu läheb edasi. Selgeks õpitud “ümarlaua” metoodika järgi jätkavad nüüd koolituse saanud inimesed juhendamist oma organisatsioonides. Järgnevatel nädalatel kogusid need värskelt treenitud juhendajad omakorda kokku 5-8 liikmelised grupid, et kohtuda iganädalaselt ja õppida koos kuidas neid põhimõtteid ellu viia. Samuti on John Maxwellil tänavusel aastal plaanis mitmed jätkukoolitused Paraguais, et inimeste hoog ei raugeks.

Iga coach andis pika koolitusnädala raames  3-4 umbes kahetunnist koolitust päevas, väga erinevates organisatsioonides, alates ülikoolidest kuni kirikute ja eraettevõteteni. Iga koolituse järel võttis auto koolitaja peale ja viis uude kohta, kusjuures juhendajad said järgmise sihtpunkti teada pärast pealevõtmist, kui alles selgus kuhu minnakse.

„See oli suurepärane kogemus,“ räägib Vallo Arumäe, kes osales ka ainsa eestlasena nimetatud “La Transformacion esta en mi” projektis. Ta käis koolitamas haridusministeeriumi, tugikeskuste ja eraettevõtete inimesi. „Oled täiesti teisel pool maakera, sa ei tea sellest riigist peaaegu mitte midagi, aga nädala jooksul näed seda elu väga lähedalt ning tunned, kuidas sa muudad nende inimeste elusid. See on suurepärane tunne ja seda on raske kirjeldada, kui palju see endale annab.“

John Maxwell Teami sertifitseerimisprogrammi on maailmas läbinud juba enam kui 11 000 juhtimistreenerit, kes kasutavad sarnaseid metoodikaid ka oma koolitustes. Nende inimeste motivatsiooniks, kes Paraguaisse sõitsid, oli just uue kogemuse saamine, saada osa ühe riigi muutmise loost ja võimalus aidata teisi inimesi, kes seda abi vajavad.

Mõistagi oli John Maxwell ka ise kohal, kes tegi mitmeid kohtumisi, ettekandeid ja juhtimistreeninguid Paraguai valitsuse liikmeile.

„Ta rääkis hiljem, et see oli olnud väga põnev kogemus. Kuna koos on ikkagi võimupositsioonil olevad inimesed, siis on ka sageli egod mängus. Paljude saadikute esimene reaktsioon oli, et nad juba on liidrid ja teavad juhtimisest kõike. Kui selgitati, et Sa oled liider vaid siis, kui Sul on järgijaid, hakkas nii mõnigi tähelepanelikumalt kuulama.“

“Selleks, et organisatsioonis (või riigis) muutust läbi viia, on vaja uue mõtteviisiga kaasata vähemalt 10% organisatsioonist. Kui selle projekti käigus muudavad oma suhtumist ja igapäevast käitumist paari aasta jooksul 10% Paraguai elanikkonnast, siis see muudab juba mängureegleid kogu riigis,“ ütleb Vallo Arumäe. „Eesti puhul tähendab see vaid veidi üle 100 tuhande inimese. Mulle väga meeldiks, kui me jõuame ühel päeval ka sinna, et midagi sarnast Eestis ette võtta. Juhtimis- ja liidrioskuste taga on täna Eesti riigi arengu seisukohalt väga suur potentsiaal peidus.“

Vallo Arumäe
Starfish Academy asutaja ja coach

Artikkel on ilmunud ajakirjas “Director”

Selgituseks:

John C. Maxwell

Juhtimisraamatute autor ja koolitaja John C. Maxwell on töötanud pastorina ning juhtinud kirikuid, tal on ka olemas ka pikaajaline ärimaailma kogemus, nii et ta kõnetab mõlemat gruppi. Mitmed juhtimise põhimõtted pärinevad Piiblist ning sobivad nii oma töö kui isikliku elu korraldamiseks.

Tema populaarseim raamat on “21 vääramatut juhtimisseadust”. Vallo Arumäe soovitab lugeda ka raamatut “5 Levels of Leadership” ja “Intentional Living”.

 

Paraguai

Paraguai on sõna otseses mõttes riik keset Lõuna-Ameerikat, pindalalt Eestist ligi 10 korda suurem ning seal elab ca 7 milonit inimest. Riik piirneb Brasiiliaga, Argentiinaga ning Boliiviaga. Pealinn, ühtlasi suurim linn on Asunción. Sõjaväeline diktatuur kestis selles riigis 1989. aastani. Esmakordselt üle mitme põlvkonna on seal demokraatlik ja uuendustele suunatud valitsus.

Lisaks on selle riigi elanike jaoks elutähtis rahvusliku jalgpallimeeskonna käekäik.

Läinud aastal müüsime välismisteeriumi andmeil sinna kaupu 500 000 eur eest (peamiselt mineraalsed tooted ja mõningal määral ka seadmeid ja masinaid), aga kas me ka midagi sealt sisse ostsime, selle kohta andmed puuduvad.