Kuidas arendada liidrioskusi?

Liider on mitmetähenduslik sõna ning võib tähendada igaühe jaoks erinevat. Mõni leiab, et tiitel teeb liidriks, teised usuvad, et kindlad iseloomuomadused on vastuseks. John Maxwell, liidrioskuste ekspert, ütleb, et liidril on oskus teisi enda ümber mõjutada. Lisaks, head liidrid ei sünni, nendeks õpitakse.

 

Oma raamatus “21 vääramatut juhtimise seadust” toob John Maxwell välja omadused, mis heal liidril peavad olema. Õnneks on kõik need omadused arendatavad, neid saab õppida ja teadlikult harjutada. See tähendab, et meie juhtimistaseme määrab ära meie  pühendumus oma oskuste parandamisele.

 

Väärtusta teisi

Efektiivsed liidrid otsivad võimalusi teiste aitamiseks. Nad hindavad inimesi ning näitavad seda ka välja oma järgijatele.

Tunne oma järgijaid

Kas räägid suure auditooriumiga või vaid ühe kolleegiga, on oluline saada aru, kellega sa suhtled. Kui töötad ühe inimesega, siis on oluline teada tema nime, unistusi ja ka minevikku. Rääkides suure publikuga õpid tundma terve grupi ühiseid eesmärke. Sa tahad rääkida sellest, mis neid huvitab, sest vaid nii saavutad kontakti.

Ole eeskujuks

Üle kõige soovivad järgijad liidrit, kelle uskumused ja teod on identsed. Enne teiste mõjutamist tuleks enda sisse vaadata ja eeskätt ise muutuda paremaks. Kui peamine eesmärk on ise areneda etemaks inimeseks, siis on teiste innustamine kordades kergem.

Liidrite järeldused põhinevad nii usul kui ka faktidel

Juhtidel peab olema positiivne ellusuhtumine. Kui peas läbimõeldud plaan ei ole veekindel, siis ei tööta see reaaluses. Kindlasti on oluline vaadata esitatud fakte objektiivselt ja ratsionaalselt. Jättes tõele otsa vaatamata on kerge teelt kõrvale kalduda.

Kuigi ülalmainitud soovitused tunduvad lihtsad, ei pruugi need olla kuigi kerged praktikas. Liidrioskused, nagu kõik teisedki oskused, võtavad aega, kannatlikkust ja harjutamist. John Maxwell on öelnud, et liidrid arenevad igapäevaselt, mitte päevaga.