Kuidas töökohal usaldust luua: 5 nõuannet paremate töösuhete heaks

Kas oled kunagi proovinud kukkumise ja kinnipüüdmise harjutust? Kui oled olnud seotud liidrite arendamise ja koolitamisega, oled tõenäoliselt vähemalt näinud, kuidas seda meeskondades usalduse tekitamiseks tehakse.

Kaks inimesed seisavad, kätest kinni hoides, ühe inimese taga, kes seisab seljaga nende poole. Siis suleb see inimene silmad ja laseb end tahapoole kukkuda, usaldades, et ülejäänud meeskond on tema jaoks olemas. Idee on selles, et kui meeskonnaliikmed üksteist usaldavad, saab nende meeskonnast üksnes tuttavate rühma asemel kogukond.
Kui inimesed üksteist usaldavad, toimib kõik paremini. Suhted on sujuvamad, konfliktid minimaalsed ja produktiivsus suureneb. Kuid usaldus ei teki iseenesest. Oma ettevõtte liidrite usalduse võitmiseks ja selleks, et nemad võidaksid oma meeskondade liidrite usalduse, on vaja teadlikult tegutseda.

Forbesi kaasautor Ekaterina Walter kirjeldab, kuidas usaldus ettevõttes ülevalt allapoole voolab. Kui liider võidab meeskonna usalduse, on seda tõepoolest näha. Meeskonnaliikmed tunnevad end oma arvamust jagades turvaliselt ega karda hukkamõistu või kättemaksu, jagavad vabalt infot ja teevad projektides avatud koostööd ning teavad, et kui liider neid tagant sunnib, teeb ta seda nende parimaid huvisid silmas pidades. Tulemus? Väga motiveeritud ja produktiivsed töötajad.
Sinu ja sinu liidrite vahelist usaldust pole võimalik üle hinnata. Liidrid võivad luua tugeva usalduse kultuuri või usaldamatuse kultuuri, kus pinged kasvavad ja inimesed on pidevalt „valvel” ning mis kahjustab produktiivsust.

Viis praktilist viisi usalduse tekitamiseks
Siin on viis praktilist viisi oma ettevõttes liidrite usalduse võitmiseks. Nemad saavad oma meeskondadega samu võimalusi kasutada, seega andke need edasi, et aidata kogu oma organisatsioonil kasvada.

1. Rakenda 30 sekundi reeglit. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et esimese 30 sekundi jooksul vestlusest tuleks öelda vestluskaaslasele midagi julgustavat. See on lihtne võimalus sideme loomiseks ja hea tahte lisamiseks selle inimese emotsionaalsele pangakontole. Enamik inimesi püüab leida teistega kohtudes võimalusi ise hea välja näha; 30 sekundi reegli võti on teha vastupidist.

2. Ütle õigel ajal õigeid asju. See taktika nõuab kannatlikkust ja diskreetsust. Ära unusta kaaluda, mida ütled, enne, kui sa seda ütled. Küsi endalt järgmist. Kas see on vajalik? Kas sellest on kasu? Kas see tõstab tuju? Kui sa ei saa ühele neist küsimustest jaatavalt vastata, on parem see ütlemata jätta. Kuid ole ehe, eriti kui teed komplimendi. Miski ei hävita usaldust kiiremini kui ebasiiras kiitus.

3. Paku endast parimat. See reegel ütleb põhimõtteliselt seda, et peaksid olema valmis andma endast rohkem, kui nõutakse. Liigagi sageli püüavad inimesed minimaalse pingutusega projektist või algatusest läbi libiseda. Maksimaalselt panustades – eriti kui sa ei pea seda tegema ja sinu meeskond teab seda – tugevdad ja lood usaldust.

4. Hoia silm peeglis. Enamik inimesi tunnistab kõhklemata, et isekuse puudumine on positiivne omadus.
Motiveeritud liidritel ja juhtidel võib olla keeruline omandada harjumust enese asemel teistele keskenduda. Alusta, otsides iga päev võimalusi isiklikke vajadusi kõrvale tõsta ja aidata teadlikult kedagi teist, ootamata sealjuures mingit tasu.

5. Pea inimese lugu meeles. Suurepärane viis suhte loomiseks on paluda teisel inimesel oma lugu jagada. Tavaliselt hindab inimene isiklikku tähelepanu ja kuulaja saab väärtuslikke andmeid inimese elus olulise kohta. Inimese loo ärakuulamine on suurepärane võimalus sideme loomiseks – samas kui tema ainulaadse teekonna üksikasjade meelespidamine on suurepärane võimalus suhte tugevdamiseks.

Kui sinu liidrid usaldavad sind ja teavad, et hoolid neist inimesena, mõistavad nad, et nad pole ettevõtte jaoks ainult number. Usaldusliku käitumise eeskuju näidates paned nad sama tegema, aidates seeläbi tekitada kogu ettevõttes usalduslikku kultuuri.

Ülal kirjeldatud lihtsate tegevustega saad alustada juba täna usalduse loomist. Lisaks sinu liidrite ja nende meeskondade produktiivsuse suurendamisele aitavad need sul ka häid töötajaid hoida, luues töökeskkonna, millest nad loobuda ei taha.

See on edu võti!

Küsimus: milline 5-st võimalusest on sinu meelest suhetes usalduse loomiseks kõige kasulikum? Jaga allpool kommenteerides oma kogemust.

The John Maxwell Company