Liidri neli mõtteviisi

Kui sa neid sõnu loed, siis läheb sulle tõenäoliselt korda nii enda kui ka oma meeskonna liidrivõimete arendamine. Tead, kui oluline on sinu ettevõtte edu seisukohast see, et sinu liidritel oleksid olemas vahendid põhjendatud otsuste tegemiseks, mis on suure pildiga kooskõlas.

Kui oled mures selle pärast, kuivõrd sinu juhid suure pildi peale mõtlevad, siis ei ole sa üksi. Hiljuti läbi viidud uuringutes on täheldatud töötajate järjest kasvavat muret selle üle, et nende juhtidel puuduvad tulemusliku juhtimise oskused.

Edward Cone, Oxford Economicsi Thought Leadershipi juhtivtoimetaja, kirjutas: „Meie uuringud näitavad, et tippjuhtkonna ja personaliosakonna vahel on äristrateegia ja prioriteetide vallas erimeelsused ning töötajad ei saa oma tööandjatelt seda, mida sooviksid …”

Paljud liidrid on saavutanud enda meelest oma võimete tipu ja peatuvad seal. Nad seavad end „piisavalt heas” kohas sisse ja keskenduvad üksnes oma nurgale ettevõttest. Nad mattuvad kergesti oma osakonda, projektidesse ja prioriteetidesse ning jätavad kasutamata võimaluse ettevõtet tervikuna kasvatada.

Sinu juhid võivad sellist ettevõtte stagnatsiooni vältida ja suurendada töötajate rahulolu, õppides liidri moodi mõtlema, kuna suures pildis mõtlemine paneb aluse üksikasjalikule strateegilisele mõtlemisele. Forbesi kaasautor Holly Green rõhutab suure pildi nägemise põhjapanevat tähtsust: „Võime juurelda võimaluste üle, näha mustreid ja seoseid, mida teised ei näe, ning vaadata samu andmeid uutmoodi ja teisiti on tohutu konkurentsieelis.”

Kui sinu juhid mõtlevad nagu liidrid, ootab neid ees edu. Siin on neli tegevust, mis on isegi suures pildis mõtlejale kasvamisel abiks. Jaga neid oma meeskonnaga, et algatada kasulikke kasvule suunatud vestlusi.

1. Õpi pidevalt. Suures pildis mõtlejad pole kunagi intellektuaalselt rahul. Nad õpivad kogu elu. Selleks, et säilitada õppija suhtumine, mõtleb nt John C. Maxwell igal hommikul mõne hetke oma õppimisvõimalustele algaval päeval. Ta vaatab üle oma kalendri ja tegevuste nimekirja ning paneb tähele, kus tal on kõige suurem tõenäosus midagi õppida ja otsib tähelepanelikult võimalusi end selles olukorras arendada. Sinu juhid võivad samuti midagi sarnast teha, et nad oleksid iga päev õppimiseks valmis.

2. Kuula teadlikult. Suurepärane viis kogemuste suurendamiseks on kuulata kedagi, kes on asjatundja mingis valdkonnas, kus sina seda pole. Suures pildis mõtlejad tunnistavad, et nad ei tea kõike. Nad esitavad sageli sisukaid küsimusi, et laiendada oma arusaamist, ja kasutavad uusi ressursse, nagu podcastid, TED-vestlused ja isiklikud intervjuud asjatundjate ning mentoritega.

3. Vaata asju laiemalt.Inimesed näevad tavaliselt kõigepealt oma maailma. Näiteks kui inimesed võtavad osa juhtimisalastest töötubadest, tahavad nad teada, kust kohvi saab, kas istekohad on head (ja mugavad) ja kas pausid on piisavalt pikad.  Kui korraldaja töötuba korraldama saabub, soovib ta teada, kas valgus on hea, helitehnika töötab korralikult, kas esineja poodium on meeskonna kaasamiseks piisavalt lähedal jne. Suures pildis mõtlejad saavad aru, et lisaks nende maailmale on olemas ka suurem maailm ja püüavad näha maailma teiste inimeste silmade läbi.’

4. Ela täiel rinnal. Tõsi on see, et sinu juhid võivad veeta oma elu nii, kuidas nad ise soovivad, kuid iga elu kestab ainult ühe korra. Suures pildis mõtlema hakkamine võib aidata igaühel elada täisväärtuslikku ja rahuldustpakkuvat elu – ja see tähendab suuremat produktiivsust kõigis tegevustes. Suurt pilti nägevad inimesed suurendavad oma kogemusi, sest nende maailm muutub suuremaks. Seeläbi saavutavad nad rohkem kui kitsa maailmavaatega inimesed. Nad on teiste inimeste mõtlemise ja kogemuste suhtes tolerantsemad, nende elus tuleb ette vähem soovimatuid üllatusi, kuna nad näevad suurema tõenäosusega iga olukorra paljusid komponente: probleemid, inimesed, suhted, ajastus ja väärtused.

Sõnum on järgmine: kui sinu juhid teavad, mida tähendab liidrina mõtlemine, panevad nad aluse sinu ettevõtte enneolematule kasvule. Sidudes selle suures pildis lähenemise tõestatud liidrioskuste kasvu paradigmaga, nagu Juhtimise viis taset, annad oma meeskonnale ühise keele, mida kasutada liidrioskuste kasvuprotsessist rääkides, ja raamistiku, milles igaüks saab mõelda nagu liider.

Alusta koos oma meeskonnaga edu teed, jagades neid nelja suures pildis mõtlejate tegevust – ja vaata, kuidas sinu liidrivõimed tiivad saavad!

Osale juhtimiskonverentsil LIVE2LEAD 22. novembril Apollo kinos Mustamäe keskuses. Saad teada, kuidas kogenud liidrid oma meeskondi juhivad.

VIITED

 

Allikas: The John Maxwell Company