Mõtle nagu liider

Mõtle nagu liider

 

Liidriks olemine tähendab pidevat mõttetööd. Juhtimisekspert ja LIVE2LEAD konverentsi ellukutsuja John Maxwell ütleb, et kui sa ei otsi uusi võimalusi või lahenda probleeme, siis sa ei mõtle ka oma inimeste ega ettevõtte peale.

 

Hea liidri mõttelõng jookseb kogu aeg ja mõtlemine eelneb tegutsemisele. Kuidas siis mõelda nagu liider? Toome sinuni John Maxwelli soovitused.

 

1. Liidrid mõtlevad suurelt

Miski ei ole juhi jaoks ohtlikum kui madal mõttelend. Kui oled kõige suurema tähtsusega otsustaja, siis pead alati andma 100%. Loovus ning visioon on iga liidri puhul hädavajalikud, sest teised proovivad su ideid koomale tõmmata. See pole halb: sa vajadki oma tiimi inimesi, kes julgevad arvamust avaldada ja kahelda ning seeläbi esile tuua idee nõrkusi. Kuid on sinu töö jälgida, et ideed jääksid lõppkokkuvõttes lennukateks, mitte iseenda kärbitud versioonideks.

 

2. Liidrid mõtlevad enne teiste peale

Liidriks olemine on teiste toetamine ja aitamine. See tähendab, et iga juhi esimene prioriteet peaks olema teised inimesed. Liidrid soovivad teistele rohkemat ning näevad enamat: mitte ainult paremaid strateegiaid ja visioone ettevõtte jaoks, vaid ka potentsiaali ümbritsevates inimestes.

Liidrina peaksid sa mõtlema, kuidas edendada oma tiimi ning julgustada neid ennast arendama. Saa aru, kellel on potentsiaali saada juhiks ning kuidas võimaldada neile arengut enda ettevõttes. Leia inimesed, kes lahendavad probleeme, võtavad vastutust ning annavad tiimile väärtust. Lisaks mõtle veel, kuidas rikastada inimesi enda ümber.

 

3. Liidrid mõtlevad keskendunult

Liidri moodi mõtlemine vajab tähelepanu ja keskendumist. Juhil on harva tööl kaks head päeva järjest, mistõttu peab ta teadlikult leidma aja mõtlemiseks ja planeerimiseks. Teadlikult mõtlemine on seotud eelistuste ja päevakavaga. Kui teed mõtlemisest prioriteedi, siis järgmine loogiline samm on see ka oma päevakavasse lisada. Juhtidel võiks olla kindel kellaaeg ja koht, kus mõelda.

Teadlikult mõtlemine nõuab järjepidevust. Vabane vabandustest ja häirijatest. Iga liider teab, mis tunne on olla ülekoormatud ning kanda rohkem, kui jaksad. Ülekoormatus on normaalne ja mõtlemine on parim ravim. Kui peas on ringi jooksmas tuhat ideed, siis miski ei ole etem, kui vaid paarile ideede keskendumine.

Mõtlemine on viis, kuidas head liidrid viivad oma inimesed võiduni.

Allikas

Maailmatasemel juhtimiskonverents LIVE2LEAD 24.01.2020 Tallinnas. Piletid SIIT